Ankara Aşçılık Eğitimi

Ankara Aşçılık Eğitimi Neler Öğretiyor

Aşçılık eğitimi, yemek yapmak için en önemli teknikleri, hangi yemek için hangi malzemenin kullanılması gerektiğini, hangi baharatın nerede ve ne kadar kullanılacağını, mutfaktaki ve masadaki hijyen kurallarını, mutfak yönetimi gibi konuları sizlere öğretebilmeyi amaçlayan bir eğitimdir. Anıt Eğitim, Ankara aşçılık eğitimi programı pratik ve teorik olarak iki ilkeden oluşmaktadır. Ankara aşçılık eğitiminde öğrenciler, teorik derste yemek yapabilmek için gerekli bilgileri öğrenmektedir. Pratik derslerde ise kendi başlarına yemek yapabilmeleri için uygulamalı olarak uzman aşçılar yardımıyla yemek yapmaktadırlar. Anıt Eğitim Ankara aşçılık eğitiminde öğrenilen konulardan bazıları şunlardır:

Pişirme Teknikleri

Ankara aşçılık eğitimi, birçok pişirme tekniğini öğretmektedir. Pişirme teknikleri, aşçı olabilmek için çok önemli bir konudur. Yapacağınız yemeğin lezzetini ve besin değerlerini yakından etkilemektedir. Bazı pişirme teknikleri hakkında bahsedelim.

 1. Kızartarak Pişirme: Yemeği yüksek sıcaklıkta yağda pişirme yöntemine kızartma denir. Yiyeceklerin dış yüzeyinin kızarmasını sağlamaktadır ve yiyeceklerin dış kısmına çıtır doku vermektedir. Kızartma tekniğini genellikle patates, nugget ve balık gibi yiyecekler için kullanılmaktadır.
 2. Kaynatarak Pişirme: Yiyeceklerin suda uzun süre kaynatılarak pişmesidir. Bu teknik yardımıyla yiyeceklerin iç kısımlarını pişirebilirsiniz. Sulu yemekler için ideal bir pişirme yöntemidir. Çorbalar, makarna ve sebzeli yiyecekler, bu teknik yardımıyla hazırlanır.
 3. Fırınla Pişirme: Yiyeceklerin fırına verilerek pişirilmesi işlemidir. Bu teknik yardımıyla yiyeceklerin iç kısımının pişmesi kolaylaşır ve dışı da kızarmış olur. Kurabiye, kek, ekmek, tavuk gibi yiyecekler, bu teknik kullanılarak hazırlanabilir.
 4. Buharla Pişirme: Buharla pişirme tekniği yiyeceklerin sıcak buhar yardımıyla pişirilmesidir. Bu teknik, yiyeceklerin tadını ve besin değerlerini korur. Yağ kullanımı yok denecek kadar azdır. Sebze, balık ve tavuk gibi yiyeceklerin, yanı sıra sadece buharla pişirilen yiyeceklerde vardır ıslak hamburger buharla pişirilerek hazırlanan yiyeceklerdendir.
 5. Izgara ile Pişirme: Yiyeceklerin ateşte veya ateş üzerinde pişirilmesidir. Bu teknik sayesinde yiyeceklerin dış yüzeyleri kızarır ve iç kısımlarıda pişmektedir. Izgara ile pişirmede et, tavuk, balık, gibi birçok yiyeceğin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Ülkemizde et ürünleri genellikle bu teknik sayesinde pişirilmektedir.
Ankara Aşçılık Eğitimi Aşçılık Belgesi

Malzemelerin Özellikleri

Ankara aşçılık eğitimi bir çok farklı malzemenin özelliklerini ve nasıl doğru kullanılacağını öğretir. Öğrenciler tencere veya tava neye göre kullanılır, rende nasıl kolay kullanılır, çırpma teli, spatula, sarımsak soyucu gibi malzemelerin kullanımı hakkında bilgi vermektedir.

Baharatlar ve Soslar

Ankara aşçılık eğitimi baharatların ve sosların nerede, nasıl ve ne kadar kullanılacağını öğretir. Öğrenciler baharatların tatlarını, kokularını ve kullanım alanlarını sizlere en uygun şekilde öğretmektedir. Köfte yaparken kimyon, yeni bahar ve pul biberin oranı ne kadar olmalıdır? Salatalarda hangi baharatlar kullanılır ve baharatların oranı ne olmalıdır. Et için kullanılan baharatlar nelerdir ne zaman kullanılmalıdır gibi birçok sorunuzun cevabını Anıt Eğitim Ankara aşçılık kursunda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Hijyen Kuralları

Aşçılık için en önemli kurallardan biriside hijyen kurallarıdır. Eğitimimizde detaylı hijyen kurallarını öğretmekteyiz. Hijyen kuralları mutfakta gıda kaynaklı hastalıkların engellenmesi için önemli bir konudur. Öğrencilerimiz gıdaları nasıl doğru şekilde saklayabilir ve temizlik konularında önemli bilgi edinmektedirler.

Sunum Teknikleri

Anıt Eğitim’in aşçılık kursu yemeklerin nasıl sunulması gerektiği konusunda öğrencilere bilgi vermektedir. Yemek sunumları güzel olursa yemeği yiyecek olan kişi iştahlanacaktır. Sunum için önemli temellerden bazıları Porsiyon büyüklüğünü dengeli tutmak, ve Ana yemeği vurgulamak bu temellerin detaylarını ve bir çok önemli temeli eğitimimizde anlatmaktayız.

Mutfak Yönetimi

Eğitimimizde mutfak yönetimi hakkında bilgiler vermekteyiz. Bu bilgilerle mutfak organizasyonu, yemek planlaması, yiyecek saklanması, ayrılacak bütçe ve personel yönetimiyle alakalı bilgi edinmekle kalmayıp ayrıca tecrübe edineceksiniz.

Restoran İşletmeciliği

Aşçılık eğitiminizde restoran işletmeciliği hakkında öğrencilerimizi bilgilendirmekteyiz. Restoranın nasıl yönetileceği ve müşteriye nasıl davranılacağının yanı sıra menü planlaması, işletme maliyetleri ve daha birçok konuda öğrencilerimize destek vermekteyiz.

Ankara Aşçılık Eğitimi Aşçılık Belgesi

Ankara Aşçılık Kursu Anıt Eğitim Sizlere Ne Katacak

Aşçılık Kursu Eğitimlerinde:

 • Aşçılık trendlerine hakim olacaksınız,
 • Gıda bilgisi ve güvenliğini öğreneceksiniz,
 • Türk ve Dünya Mutfağı yemek pişirme tekniklerini öğrenecek,
 • Aşçılık mesleğini nitelikli gerçekleştiren, uzman aşçılar olarak geleceğinize yön verebileceksiniz.
 • Malzeme seçimi konusunda uzman olacaksınız,
 • Seçilen malzemeden hangi yemeğin yapılabileceğini ve karar aşamaları,
 • Pişirme tekniği ve düşüncelerinizin dışa vurumu,
 • Hangi baharat nerede ve nasıl kullanılır ve birbiriyle uyumu,

Ankara Aşçılık Eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Aşçılık Belgesi almayı hak kazandıran eğitim programlarıdır. Esnek saatler ile kendinize göre şekillendirebilirsiniz. Dilediğiniz platformdan eğitimlerimize her zaman ulaşabileceksiniz. Uzman ve deneyimli şefler, sizlerin daima yanında olacaklar.

Ankara Aşçılık Eğitimi MEB Onaylı Aşçılık Kursu ile aldığınız 115 saatlik ders sonrasında kendi işyerinizi istediğiniz zaman kolaylıkla açabilirsiniz. Ayrıca Aşçılık Eğitimi gibi bir çok eğitimimize katılmak için eğitimlerimiz sayfasına gidebilirsiniz