Asya Mutfağı

Asya Mutfağı

Asya kıtasındaki ülkelerin yemekleri çok zengin bir mutfağa sahiptir. Asya Mutfağı denildiği zaman akla gelen ülkeler Çin, Tibet, Moğol, Uygur, Japonya, Hindistan, Tayland, Malezya, Endonezya, Güney Kore ve Vietnam gibi ülkeler bulunmaktadır. Asya mutfağında bir çok ülke bulunduğu için ve her ülkenin kendine özgü yemekleri baharatları ve pişirme teknikleri olduğu için çok zengin bir mutfaktır.

Asya mutfağının en temel yemeği pirinç olarak bilinse de her ülkede kullanılan baharatlar ve eti hazırlama pişirme yöntemleri bölgelere göre değişiklikler sergilemektedir. Asya mutfağında et, balık ve deniz ürünleri, soya ürünleri ve baharatlar gibi gıdalar kullanılmaktadır.

Asya mutfağında ünlü olan diğer konu baharatlar ve soslarlardır. Soya sosu, balık sosu, susam yağı, sirke, kekik yağı, Asya yemeklerinde en çok kullanılan soslardır arasındadır. Asya mutfağındaki baharatlar arasında acı biber, karabiber, pul biber, kişniş, kimyon, kekik hardal tohumu ve tarçın gibi diğer baharatlar da yer alır.

Asya Mutfağının Ünlü Yemekleri

Japonya’nın sahip olduğu yemekler Asya Mutfağın da çok önemli konumdadır. Asya Mutfağında ünlenmiş bazı japon yemekleri şu şekildedir;

 • Nigiri-Sushi: Günümüzde en popüler sushi çeşidi olmaktadır. Nigiri-sushi Tokyo’da fast-food yemeği olarak ortaya tüketilmiştir. Pirinç topunun üzerinde bir parça deniz ürününü konularak oluşur. Geleneksel sushi yemeklerinden daha kolay yapıldığı için çok kişi tarafından tüketilmektedir.
 • Tempura: Japonya’da ünlü yemeklerden bir diğeri de tempuradır. Edo Dönemi’nden tempura için sebzeler kullanılırdı, fakat Edo aşçıları zamanla Edo Körfezi’nden çıkarılan deniz ürünlerini de kullanmaya başlamışlar. Zamanla yemek evrimleşerek başka bir tada bürünmüş. Özellikle tavsiye edilen ise bu yemeği sadece Tempura üzerine olan restorantlardan yemenizdir.
 • Soba: Soba eriştesi Japonya’nın pekçok bölgesinde popülerliğini bozmayan bir yemektir. Tokyo’da, Edo Dönemi’nde daha çok popüler olan soba, bugün soba restoranları bu konuda uzmanlaşmış aşçıların da dahil olmak üzere tüm şehirde bilinen ve tüketilen bir yemektir.
Asya Mutfağı Anıt Eğitim

Güney Kore’nin yemek geleneği uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Fakat Güney Kore’de yemek ortamı da diğer hızla değişiyor. Şefler eski yemekleri geleneksel malzemeleri batı pişirme teknikleriyle pişirerek modern Kore mutfağını ortaya çıkarıyorlar.

 • Bibimbap: Kore’de en çok bilinen yemeklerden bir tanesidir ve başkent Seul’da her yerde bulabilirsiniz. Bibimbap, genel olarak dana eti ve pilavdan oluşur ve üstünde kızarmış yumurta ile birlikte servis edilir. Bütün kase gochujang (Kore biber ezmesi) ile karıştırılır ve unutamayacağınız bir yemek zevki tattırır.
 • Kimçi: Kimçi şüphesiz Kore denince ilk akla gelen yemektir. Kimçi en çok lahana ile yapılmaktadır, ancak salatalık veya Kore turpu gibi çeşitli malzemelerle de yapılabilmektedir.

Çin‘de sokak arası mekanlarda da değişik lezzetleri tatma imkânı bulabilirsiniz. Çinde çok fazla restoran olmasıyla birlikte çok falza çeşit yemekte bulunmaktadır.

 • Mantı: Çok sayıda lezzetli çeşidiyle sokak yemeklerin öncüsüdür. Xiao long bao, sheng jian bao, ve guo tie en ünlü çin mantılarıdır.
 • Noodle: Çin’in önde gelen yemeklerinden bir tanesidir. Şangay’ın restoranlarında el yapımı Lanzhou usulü erişteleriyle meşhurdur ve çorbaya batırılmış ve elle dilimlenmiş et ile sunum yapılır.
 • Pekin kızarmış ördeği: Pekin ördeği, içinde Pekin geçse de aynı zamanda bir Şangay spesiyalidir. Şangay’da Çin’deki en iyi Pekin Ördeğinin sunulduğu çok fazla restoran bulunmaktadır. Bu yemekte ördeğin rengi parlak, dışı gevrek ve eti yumuşak olacak şekilde pişirilir.

Vietnam mutfağı, sağlıklı yaşam ve Çin tıbbına olan ilgileri çok fazladır. Burada bol miktarda pirinç, taze meyve ve sebzeler, limon otu ve Tayland fesleğeni bulabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeye çok önem göstermektedirler.

 • Banh mi: Vietnam yemeklerinin en popüler olanı da banh mi sandviçidir. Dünyada en çok duyulan spesiyali de banh mi’dir. Banh mi Vietnamca’da sadece ekmek anlamına gelmektedir.
 • Op la: Banh mi sandviçine güzel bir alternatiftir.
 • Pho: Daha önce Vietnam’a gitmemiş olmasanız da pho yemeğini duyma ihtimaliniz çok yüksektir. Pho bir çeşit şehriye çorbasıdır ve ülke genelinde en yaygın yemeklerden biridir.
 • Roti Gluay Hom: Tayland’ın en popüler tatlılarından bir tanesidir. Tavada kızartılmış hamur işi çırpılmış yumurta ve muz dilimleri ile doldurulur ve şekerli süt veya çikolata sosu ile servis edilir.
Asya Mutfağı Aşçılığı

Hindistan’ın yemek tutkusu sizi bilinmeyen ara sokaklardan iyi bilinen restoranlara kadar götürebilir.

Chole Bhature: Baharatları ile son derece ünlü olan Chole Bhature, mutlaka denenmesi gereken bir yemektir. Soğan ve baharatlı nohutla yapılır. Sosunda kaju fıstığı ezmesi de bulunuyor.

Murg Makhani (Tereyağlı tavuk): İlk defa 1950 yılında Delhi’de ortaya çıkan bu spesiyalite, başkentin en popüler yemeklerinden biridir.

Chaat: Bu damakta unutulmaz tat bırakan yemek Hindistan’da mutlaka tatmanız gereken sokak lezzetlerinden biri. Hindistan’da son derece popülerdir ve çeşitli mağazalarda bulunabilir.

Kulfi: Dondurulmuş bir Hint tatlısı olan Kulfi, farklı bölgelerde farklı şekilde servis edilen tatlıdır. 

Bahsettiğimiz yemekler ülkelerin genellikle başkentinde ünlü olmaktadır. Asya mutfağı çok geniş bir mutfak olduğu için bizler sadece en ünlü olanlarından bahsettik. Asya mutfağı genellikle sağlıklı ve besleyici yemekleriyle bilinir ve dünya genelinde popülerdir.

Asya Mutfağı Aşçılığı

Asya mutfağı aşçılığı, asya mutfağına özgü yemeklerin hazırlaması ve sunulması için gerekli olan beceri ve bilgiyi içeren bir meslektir. Asya mutfağı aşçıları, asya mutfağına özgün malzemelerin kullanılmasında uzman olarak lezzetli ve özgün yemekler hazırlarlar.

Asya Mutfağı Aşçılığı Anıt Eğitim

Anıt Eğitim Asya Mutfağı Eğitimi vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Aşçılık Belgesi almayı hak kazandıran eğitim programları vardır. Dilediğiniz platformdan eğitimlerimize her zaman ulaşabilmektesiniz. Uzman ve deneyimli şefler, sizlerin daima yanında olacaklar.

Ankara Aşçılık Eğitimi MEB Onaylı Aşçılık Kursu ile aldığınız ders sonrasında kendi işyerinizi istediğiniz zaman kolaylıkla açabilirsiniz. Ayrıca Pastacılık Kursu, Aşçılık Eğitimi, Çikolata Eğitimi gibi bir çok eğitimimize katılmak için eğitimlerimiz sayfasına gidebilirsiniz.