Yağ Yakıcı Yiyecekler

Vücudumuzdaki yağlar, insanlara enerji vermek ve iç organları koruma gibi önemli görevleri üstlenen bir dokudur. Yağlar insanlarda doğal olarak bulunmaktadır. Fakat yağ oranı çeşitli faktörlere bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Yağlar kasların çevresinde ve iç organların çevresinde birikirler. Yağların fazla birikmesi sonucunda, obezite veya metabolik hastalıklar sorunlar yaşayabilirsiniz ve fazla yağlanırsanız sizlere yağ yakıcı yiyecekleri arattıracaktır çünkü yağlardan kurtulmak oldukça zordur. Vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunda bu yağları enerji kaynağı olarak kullanır. Enerjisini tam olarak harcamayan insanlar yağlanarak kilo almaya başlar ve bu insanların yağ yakıcı yiyecekler yemesi tavsiye edilir.

Yağ Yakıcı Yiyecekler

Vücutta Yağ Oluşumu

Vücuttaki yağ oluşumu, genetikten, beslenmeden, yaşam tarzından hatta hormonlardan da bile ilişkisi vardır. Vücutta bulunan yağ, dışardan alınan yağ ve harcanan enerji arasında bir denge vardır. Alınan yağ harcanan yağdan fazla ise yağ depolanması artar buda yağlı ve kilolu vücutlar ortaya çıkarır.

Vücutta biriken yağ miktarı artarsa eğer bir çok sağlık problemiyle karşılaşılır. Bu sorunların başında obezite gelmektedir hemen ardından kalp hastalığı, diyabet, tansiyon, solunum rahatsızlıkları ve eklem hastalıkları gibi bir çok hastalık gelmektedir. Bunlar dışında aşırı yağlı vücutlarda stres, depresyon ve özgüven eksikliği gibi bir çok psikolojik sorunu da ardından getirebilir.

Vücudunuzdaki yağ miktarını koruyun

Vücudunuzdaki yağ miktrarını kontrol altına almak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için sağlıklı yaşamayı benimsememiz gerekmektedir. Düzenli egzersizler yapma, her gün yürüyüş yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek, yeterli miktarda uyku almak ve stresten uzak durmak vücuttaki yağ oranını düzenlemekteki en etkili yollardır en önemliside hekiminizle görüşmenizdir. Vücudunuzdaki yağ oranını koruduğunuz müddetçe yağ yakıcı yiyecekleri araştırmak zorunda kalmayacaksınız hekiminizden yağ oranınızı öğrenebilir veya bir diyetisyene gidebilirsiniz.

Bütün insanların vücudundaki yağ miktarı farklılık göstermektedir ve vücuttaki yağın bazı önemli görevleride vardır. Önemli olan sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve dengeli seviyede yağ oranımızın olmasıdır ve bu formu korumamız oldukça önemlidir.

Yağ Yakıcı Yiyecekler

Yağ Yakıcı Yiyecekler

1 – Avokado

Avokado en güçlü yağ yakıcı besinlerin arasındadır. Yüksek protein içeriği sayesinde metabolizmanızı hızlandırır. Bazı çalışmalar göbek bölgesi yağlanmaların dahil önüne geçici etkilerinin olduğunu göstermiştir.

2 – Yulaf Ezmesi

Tam tahıllı besinler kategorisinde bulunan yulaf, özellikle göbek yağlanmasına karşı en büyük savaşı vermektedir. Yulaf, sizlere uzun süren bir tokluk hissi sağlar ve yağ alma isteğinizi bu sayede ortadan kaldırır. İşlenmemiş yulaflar oldukça sağlıklı besinlerdir.

3 – Ispanak

Ispanaktaki bol magnezyumun vücuda etkisi metabolizma hızı ve yağ yakımı olarak yansır. Lifli yapısı sayesinde yağ yakımı ve sindirim sonrası boşaltımında kolaylaşmasını sağlar. Kalorisi oldukça düşük olduğu için yedikten sonra sindirimde harcanan kalori daha çok olduğu için güzel bir vücut döngüsü ortaya çıkarır.

4 – Kuru Fasulye

Bütirat denilen yağ asidi oluşumu fasulye sayesinde olur. Bütiratlar vücutta yağ yakımını oldukça hızlı bir hale getirir. Kuru fasulye sindirimi yavaşlatır bu da vücutta tokluk hissi uyandırır.

5 – Yumurta

Anne sütünden sonra gelen en iyi protein deposu yumurtadır. Protein deposu olmasının yanında yağ yakıcı özellik taşımaktadır. Yumurta B grubu vitamini olarak bilinen kolin içermektedir. Kolin yağların depolanmasını azaltır ve enerji harcanmasını arttırır. 2014 yılında İnsan Kinetik Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada kolin takviyesinin kas gücü ve kalitesinden ödün vermeden judo sporcularına ciddi kilo kaybına yol açtığı söylenmiştir.

6 – Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, orta dereceli yağ asidi açısından zengin bir yiyecektir. Orta zincirli yağ asitleri metabolizma hızınızı arttırıcı etkiler gösterir. Sabah kahvaltılarında yada diğer öğünlerinizde Hindistan cevizi sütü denemenizi tavsiye ederiz. Hem sağlıklı hem lezzetli en önemliside yağ yakımına yardımcı tabi meyve olarakta tüketmek mümkündür.

7 – Kahve 

Kahve kafein içerdiği için metabolizmayı uyandırarak hızlandırır. Kafeinin termojeneze neden olduğu bilinir. Ayrıca kafein açlığınızı baskılamaktadır. Kafeinin deney hayvanlarında yürütülen çalışmalar sonucunda yağ yakıcı olduğu söylenmiştir. Ancak kremalı şekerli kahvelerden uzak durmak faydalıdır. Yağ yakıcı yiyecekler ararasında bulunan kahveyi eğer ki şekerli içerseniz yağlarınızdan kurtulamayacağınıza emin olabilirsiniz.

8 – Limon

Karın bölgesindeki yağları azaltmak için, güne limon suyuyla başlayabilirsiniz.Sadece yapmanız gereken bir bardak ılık suya limon suyunu karıştırmak. Aç karna sabahları bu suyu tüketin .Metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

9 – Patates

Patatesi haşlayın ve dolaba atın. Dolapta bekleyen patatesin bütirat üretebilmektedir ve bu yağ yakan bir yiyeceğe dönüşmektedir. Patatesi salata, piyaz yaparak tüketebilirsiniz.

10 – Sarımsak

Sarımsağın içeriğinde ki allikin, yağ ile mücadele etmesiyle bilinir. Kötü kokusundan dolayı şikayetçi iseniz eğer limonlu suyla ağzınızı çalkalayın veya nane bazlı koku giderici sakızlar kullanabilirsiniz.

Sizlerde bir çok yağ yakıcı yiyecekler söyleyebilirsiniz ve bu sayıyı arttırabilirsiniz bizim içinse yağ yakıcı yiyecekler denildiğinde ilk sırada bu yiyecekler gelmektedir. İsterseniz sağlıklı yemekler paylaştığımız sağlıklı yemek tarifleri yazımızı okuyarak sağlıklı yemekler yiyebilirsiniz.