Zayıflatan Yiyecekler

Zayıflatan yiyecekler vücudumuzun metabolizmasını hızlandırır ve tokluk hisse vererek kilo vermenize yardımcı olur. Zayıflamaya yardımcı olan besinleri inceleyeceğiz. Bu besinler vitamin ve mineral bakımından zengin yiyeceklerdir. Ancak bundan önce farklı konulara değinmeliyiz.

Neden Kilo Alıyoruz ?

Kilo almamıza neden olan birçok faktör vardır. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşamak, stres ve genetik faktörle gibi sebepler kilo almamıza neden olabilirler. Kilo vermek ve formunuzu korumak için dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak gerekir.

Kilo almanın temel nedenleri: düzensiz beslenme, aşırı kalorisi olan yiyeceklerin tüketimi, hareketsiz yaşam tarzı ve metabolizma hızının düşük olması genel sebepler olarak değerlendirilebilir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak kilo alımına yol açan alışkanlıklarınızı belirleyebilirsiniz. Bun alışkanlıkları değiştirmek için çaba göstermelisiniz. Ayrıca, stres ve duygusal yeme gibi psikolojik faktörlerin de kilo alımında etkisi olduğunu unutmamanız önemlidir.

Formunuzu Nasıl Korursunuz ?

Kilo verdiyseniz eğer formunuzu korumak oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı sürdürmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak ve stres yönetimi gibi faktörlere dikkat etmek, formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, düşük kalorili ancak besleyici yiyecekleri tüketmeniz gerekir, formunuzu korurken sağlıklı besinler yemiş olursunuz. Düzenli olarak egzersiz yapmak, kas kütlesini koruyarak metabolizma hızını artırabilir ve kilo vermenin ardından oluşabilecek tekrar kilo alma riskini azaltacaktır.

Bir Haftada 7-10 kilo vermek mümkünmü ?

Bir hafta içerisinde böyle bir kilo vermek vücudunuzdaki yağdan gitmemiştir. Bu gibi olaylarda genelde vücuttaki su ve kas kaybı olarak gözlemlenir. Bir haftada 2 kiloyu geçmemek kaydıyla kilo vermek sağlıklıdır. Ancak bu kadar kilo vermek yağdan değil kasınızdan gitmiş olduğu muhtemeldir. Sağlıksız kilo kaybından uzak durun ve uzmanlardan destek alın.

9 Farklı Zayıflatan Yiyecekler

1 – Somon

Diyet listelerinde balığı bolca görürsünüz. Balık tüketirken balığı bol yeşillik ile tüketmenizde fayda vardır.

Somon balıklarının içerisinde bol miktarda protein, sağlıklı yağlar ve mineral vardır. Somon balığı sizi tok tutacağı için zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Zayıflatan yiyeceklerde ilk tercihler arasında yer alan bir üründür.

2 – Yumurta

Haşlanmış yumurta kahvaltıda tüketildiği zaman bağırsakları rahatlatır.

Diyetteyseniz eğer kahvaltıda bol bol yumurta tüketmelisiniz. Omlet yapmak istiyorsanız eğer sebzeli omlet yapmanız halinde daha sağlıklı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken kısım ise yumurtada yağ bulunur bu sebepten dolayı yumurtayı pişirirken yağ kullanmamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Yumurtayı pişirirken içerisine ekleyeceğiniz karabiber ve acı biber sayesinde tam bir zayıflatan yiyecek haline gelecektir.

3 – Karnabahar

Karnabahar aslında bir çiçek cinsidir. İçinde, bol miktarda fosfor, vitamin, cinsiyet hormonu, bol E vitamini ve protein bulunur.

Karnabahar sadece 25 kalori içermektedir. Zayıflatıcı etkilerinin yanında içerisinde bol miktarda C ve K vitaminleri bulunur.

Faydalarından maksimum derecede yararlanmak için çiğ tüketilmesi önerilmektedir.

4 – Greyfurt

Greyfurt yüksek derecede C vitamini içerir.

Sadece C vitamini ile kalmayıp aynı zamanda mükemmel bir şekeri düzenleyici. Bir tanesi ortalama 50 kalori içermektedir.

Greyfurt zayıflatıcı etkisiyle zayıflatan yiyecekler denildiğinde ilk akla gelen meyvelerden.

5 – Salatalık

Salatalığın %95i sudan oluşmaktadır. 16 kaloriye sahip olan salatalık zayıflatan bir yiyecek olduğu açık bir şekilde ortadadır.

Salatalık özellikle gözler için faydalıdır, bu sebeple kabuğu soyulmadan yenmesi tavsiye edilir.

6 – Brokoli

Zayıflatan yiyecekler arasında vazgeçilmez bir seçecektir brokoli sebebi ise sadece 31 kaloriye sahip olmasıdır.

A,C,E ve K vitaminlerinin dışında günlük lif ihtiyacınızın %20’sini rahatlıkla karşılayarak sinirim sistemimizi düzenler.

7 – Lahana

Bir porsiyonunda yalnızca 32 kalori bulunur.

Lahana, içerdiği yüksek iyot sayesinde zihinsel fonksiyonlarınızı düzenlemekle birlikte kilo kontrolüne yardımcı olur. Zayıflatıcı yiyecekler arasında faydası en yüksek olanlardan bir tanesidir.

8 – Patlamış Mısır

Patlamış mısır genelde tavada, yağ ve tuz ile yapılmaktadır. Yağlı tuzlu olması kilo vermemizin önüne geçecektir.

Mısırı sıcak hava yardımıyla patlatırsanız eğer 31 kaloriye denk gelecektir. Bu şekilde hazırlanan mısırları atıştırmalık olarak kullanmaktan çekinmeyiniz.

9 – Kuru Kayısı

Zayıflatan yiyecekler arasında kuru kayısıda bulunur. Diyet yaparken ara öğünler yapmanız diyetinizi sağlıklı bir hale dönecektir. Çayınızın ya da kahvenizin yanında 2 adet kuru kayısı ile birkaç saat tok kalabilirsiniz. Bir sonraki öğüne sizi hazırlayan kuru kayısı, metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Bu yiyecekler dışında yağ yakıcı yiyecekleri merak ediyorsanız blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Meb onaylı Aşçılık eğitimimiz hakkında bilgi almak için iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.